Markus ja Kia Syrjätie ovat perheineen lähetystyössä Japanissa. He tukevat Länsi-Japanin evankelisluterilaisen kirkon seurakuntien tavoittavaa toimintaa.
Markus on ammatiltaan pappi ja kieltenopettaja, ja Kia vihittiin juuri ennen Japaniin lähtöä diakoniksi SEKL:n lähetystyöhön. Molemmilla on omasta lapsuudestaan hyviä kokemuksia matkalaukkulapsen elämästä, ja Herran huolenpidossa pienlapsiperheenä lähetyselämään heittäytyminen tuntui turvalliselta.
Japanin seurakunnat tarvitsevat rukousta ja tukea Ilosanoman levittämisessä. Maassa on toistaiseksi alle prosentti kristittyjä, ja lähetystyöntekijöitä tarvitaan sekä vakiinnuttamaan olemassa olevia seurakuntia, perustamaan uusia että kouluttamaan paikallisia työntekijöitä.
Japanilaisilla on oikeus saada kuulla Jumalan rakkaudesta, ylösnousemuksen toivosta ja siitä, että Jeesuksen kautta heidätkin on armahdettu. Tosi Jumala ei vaadi ihmiseltä täydellisyyttä vaan on heikoissa väkevä, ja saamme Jeesuksessa joka päivä uuden alun. Hän haluaa jokaisen rakkaan luotunsa yhteyteensä, ja on lähettänyt seuraajansa tekemään kaikki kansat opetuslapsikseen. Mikä riemullinen tehtävä, jossa jokaisella kristityllä on oma ainutlaatuinen paikkansa!
Kotimaanjakso Suomessa keväällä 2026
Kia ja Markus perheineen ovat tulossa kotimaanjaksolle Suomeen keväällä 2026. Kotimaanjaksonsa aikana he tapaavat lähettäjiään seurakunnissa ja Kansanlähetyspiireissä ja kertovat työstään ja elämästään Japanissa.
Voit tavata Markusta ja Kiaa alla olevan aikataulun mukaisissa tilaisuuksissa eri paikkakunnilla.
Vierailuaikataulu kevät-kesä 2026 (päivittyy):
- Su 19.4. Turku Varissuon kirkko, klo 12 saarna + lähetystilaisuus
- Su 26.4. Lammi, klo 10 saarna ja lähetystilaisuus
- Ma 27.4. Lammi, Kansanlähetyksen seurat klo 18
- Su 3.5.Rauma, klo 17 saarna, Franssin messu
- Ke 6.5.Orivesi Korkeakosken kirkko, klo 18 Kirkkoilta
- Su 10.5. Forssa, klo10 saarna ja lähetystilaisuus
- Su 17.5.Kotka Kotkan seurakuntakeskus, klo 15 lähetystilaisuus ja klo 17 saarna
- Su 24.5. Valkeala, klo 10 saarna ja lähetystilaisuus
- Su 24.5. Kouvola Kymenlaakson Kansanlähetys, klo 15 saarna ja lähetystilaisuus
- Pe 29.5. Helsinki, Helsingin Kansanlähetys, klo 13-15 Päiväpiiri
- Su 31.5. Länsimäki, Vantaa, klo 10 Saarna
- Su 31.5. Hakunila, Vantaa, klo 12 Saarna ja lähetystilaisuus
- Su 7.6. Kankaanpää, klo 10 saarna ja lähetystilaisuus
- Su 14.6. Salo Halikon kirkko, klo 10 saarna ja lähetystilaisuus, Rippikouluvierailu klo15
- Su 21.6. Skövde Matteuksen kirkko, klo 13 saarna ja lähetystilaisuus
- Su 28.6. Naantali, klo 10 saarna ja lähetystilaisuus, Rippikouluvierailu
- 3.-5. 7. Ryttylä, Kansanlähetyspäivät
Tule mukaan!
Syrjätien perhe on kutsuttu olemaan Jumalan käsinä ja jalkoina Japanin kentällä. Lähtijät tarvitsevat kuitenkin lähettäjiä: taloudellisia tukijoita ja rukoilijoita. Kutsumme Sinut mukaan tekemään Markuksen ja Kian kanssa lähetystyötä Japanissa ja olemaan Suuressa mukana!
Markuksella ja Kialla on myös oma Youtube-kanava, jolla on kivoja videoita. Tässä uusin video.
Tutustu Markukseen ja Kiaan alla olevan videon kautta:
Tutustu Syrjäteiden youtubekanavaan
YHTEYSHENKILÖ
Alukoordinaattori Laura Järvinen, Kansanlähetys
Ryhdy Syrjäteiden kuukausilahjoittajaksi
Voit tukea Markuksen ja Kian työtä netissä painikkeen kautta tai tilisiirrolla sivun alareunassa näkyville tileille viitteellä 21542 (Markus ja Kia Syrjätie). Kiitos tuestasi!