Mediatyö – SAT-7

Maailmassa on arviolta 200 miljoonaa kristittyä, joilla ei ole vapautta uskoa ja elää uskonsa mukaan. Heistä suuri osa asuu niin sanotun 10/40-ikkunan alueella, joka ulottuu länsi-Afrikan Marokosta pitkälle Aasiaan saakka.

Monelle vaikeissa oloissa tai jopa vainottuna asuvalle kristitylle maan rajojen ulkopuolelta tuleva kristillinen televisio- tai radiolähetys on ainoa mahdollisuus saada opetusta kristinuskosta. SAT-7 vastaa näiden kristittyjen hätään lähettämällä satelliittien välityksellä arabian-, farsin- ja turkinkielisiä kristillisiä ja yhteiskunnallisia ohjelmia Pohjois-Afrikan ja Lähi-idän alueen maihin. Näillä alueilla kristityt elävät pienenä vähemmistönä ja painostuksen alaisena. Totuudellinen opetus Raamatusta ja Jeesuksesta muokkaa myös heidän naapuriensa sydämiä ymmärtämään, mistä kristinuskossa on kysymys.

Yhdellä eurolla voidaan kustantaa yhdelle katsojalle koko vuodeksi kristillistä tv-ohjelmaa. Kansanlähetys on yksi SAT-7:n kannattajajäsenistä ja lähetämme työhön työntekijöitä.

Työntekijämme Sakari Heinonen toimii lähetysteknikkona SAT-7:n farsinkielisessä ohjelmatuotannossa Kyproksella. Sanna Suutari on toiminut SAT-7:n kansainvälisessä toimistossa hankehallinnollisissa tehtävissä. Nykyisin hän toimii ulkomaantyön aluekoordinaattorina kotimaassa.

SAT-7:n ohjelmilla on jo 25 miljoonaa katsojaa, ja näkyvyysalueella asuu jopa 500 miljoonaa ihmistä. Lisäksi monet heistä ovat pakolaisina eri puolilla maailmaa. Kaikki he tarvitsevat evankeliumia.

Tule mukaan yhteiseen työhön esirukouksin, tukemalla mediatyötä tai liittymällä Sakarin tai Sannan lähettäjätiimiin.

Voit tehdä kerta- tai kuukausilahjoituksen SAT-7 -mediatyölle lahjoituslomakkeella TÄSTÄ

Voit myös lahjoittaa verkkopankissasi viitteellä viitenumerolla 59006 ja tilinumerolla FI83 2070 1800 0283 25 (saajan nimi: Suomen Ev. lut. Kansanlähetys r. y., ruotsiksi Finlands Evangelisk-lutherska Folkmission r. f.).

Voit lukea SAT-7:n suomeksi käännettyjä lehtiä materiaalipankistamme.

Lisätiedot aluekoordinaattori Sanna Suutari, SEKL

Share This