Lataa ja lue juuri ilmestynyt Suuressa mukana -lehti koulutustyöstämme ulkomailla

2.10.2025

Tiesitkö, että Kansanlähetys tekee koulutustyötä jopa yhdeksällä työalueellaan ulkomailla? Tarve koulutukselle ja kouluttajille on työalueillamme suuri. Lue työn innostavat kuulumiset tuoreesta lehdestämme.

Lehdessä Kansanlähetyksen ulkomaantyönjohtaja Markus Alajoki muistuttaa, että Jumalan valtakunnan tulee kasvaa, ja monet Kansanlähetyksen yhteistyökirkoista ovat kasvavia kirkkoja: “Kun evankeliumin nälkä on suuri, tällöin myös koulutuksen tarve on suuri.” Hän toteaa myös: “Hyvä koulutus auttaa kirkon työntekijöitä ja vastuunkantajia viemään evankeliumia eteenpäin. Voi syntyä hyvää maaperää, jossa uskon siemen voi itää ja evankeliumin sana juurtua.”

Tansanian lähetystyöntekijämme Gerson Mgaya kertoo, että Tansanian seurakuntiin tarvittaisiin pastoreita, joilla on hyvän teologisen koulutuksen lisäksi myös yhteys Jeesukseen. Hän sanoo: “Tällä hetkellä pelkkä koulutus ei voi vastata seurakuntien haasteisiin. Uskovia pastoreita tarvitaan kipeästi. Ja siksi teologisen koulutuksen tarjoamisen lisäksi tavoitteena on auttaa opiskelijoita tuntemaan Jeesus ja rakastumaan häneen.”

Työntekijämme Ari kertoo Kansanlähetyksen koulutusyhteistyöstä pienen luterilaisen kirkon kanssa Etu-Aasiassa: “Olen kiitollinen siitä, että saan olla tarjoamassa koulutusta näille kristityille. Etu-Aasiassa ei juurikaan ole tarjolla kristillistä opetusta, ja jos onkin, se on monesti ristiriitaista ja hämmentävää. Raikas luterilainen oppi ja opetus on tuntunut saavan hyvää vastakaikua paikallisten taholta. Omattunnot ovat saaneet lohdutusta.”

Lehdestä voit myös lukea, kuinka Inkerin kirkko vastaa venäläisten hengelliseen etsintään. Venäjällä on hengellistä janoa, joka on lisääntynyt sodan aikana. Kristinusko kiinnostaa ihmisiä, ja Raamattujen myynti tuplaantui viime vuonna. Inkerin kirkossa on kastettu ja konfirmoitu runsaasti ihmisiä ja seurakunnat kasvavat.

Suuressa mukana -lehdessä kerrotaan myös, millaista koulutustyötä teemme vainottujen kristittyjen keskuudessa. Lisäksi lehdessä on välähdyksiä Japanista, Etiopiasta, Lähi-idästä ja Itä-Euroopasta.

Lehdestä löydät myös runsaasti rukousaiheita.

Mukavia lukuhetkiä sinulle! Kiitos, kun olet työssämme mukana.

Voit ladata ja lukea lehden >>tästä.

Share This